Der Vercharterer kommuniziert sehr langsam und Antworten lassen lange auf sich warten, die telefonische Erreichbarkeit des Stützpunktes ist schlecht. Zudem pflegt der Vercharterer seine Daten unzureichend, es kommt auch nach Buchungsabschluss immer wieder zu Abweichungen. Wir raten daher von diesem Anbieter ab.
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 11.93 m |
| Width | 6.63 m |
| Draught | 1.20 m |
| Engine | 20 PS + 20 PS |
| Sail Area | 95.00 qm |
| Weight | 9.50 t |
| Fuel Capacity | 300 l |
| Water Capacity | 600 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Cockpit speakers, Electr. anchor windlass |
|---|---|
| Inside | Oven, Freezer, Generator, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Microwave oven, TV, Watermaker |
| Safety | Autopilot, Fire extinguisher, Life raft, Life jackets |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34622 | L/D: | 12.75 / 1.22 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34827 | L/D: | 12.80 / 1.26 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37898 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36766 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29579 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32981 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33229 | L/D: | 10.90 / 1.20 |