|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Hostess/Steward | €160.00 | per day plus lodging |
|---|
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 11.97 m |
| Width | 7.25 m |
| Draught | 1.21 m |
| Engine | 29 PS + 29 PS |
| Sail Area | 84.00 qm |
| Weight | 10.36 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit light, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender |
|---|---|
| Inside | Generator, Airconditioning (independent from shore power), Battery charger, Microwave oven, Radio with CD player |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Life raft, Safety equipment |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14673 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35345 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38799 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38196 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33181 | L/D: | 13.99 / 1.35 |