Sonderregelung Teneriffa: Bei einer verspäteten Anreise am Samstag nach 18:00 Uhr oder am Sonntag werden 150 € berechnet.
|
| Friendliness / Service | 4.78 |
| Technical Condition | 3.67 |
| Cleanliness | 3.94 |
| Check-in | 4.06 |
| Check-out | 4.61 |
| Overall | 4.22 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €95.00 | per week |
|---|---|---|
| Early Check-In (From 2 p.m.) | €140.00 | once |
| Permit for Cabrera | on request | |
| Barbeque | €120.00 | once |
| Towel (One large one) | €6.00 | per piece |
| Hostess/Steward | €1,400.00 | per week plus lodging |
| Inverter 12V/220V | €25.00 | once |
| Kayak | €120.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover | €15.00 | per set |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (on request - limited availability) | €300.00 | once |
| Snorkeling set | €25.00 | per set |
| Skipper | €1,500.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 16.16 m |
| Width | 4.92 m |
| Draught | 2.30 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 111.00 qm |
| Weight | 17.00 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 900 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor winch, Bathing ladder, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Sprayhood, Wire (shroud) cutter, Windex, Winches |
|---|---|
| Inside | Freezer, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Fan, Warm water, Kettle |
| Navigation | Barometer, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Compass, Radar, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, First aid kit, Tools, Bowthruster, Solid life vests, Fire extinguisher, Manual bilge pump, Lifebelts, Fog horn, Emergency tiller, Radar reflector, Safety equipment, Safety belt, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
Sat 11.11.23 - Fri 17.11.23 | 7 people |
Sauberkeit in der Yacht war nicht perfekt. Einige Käfer in den Kajüten, vielleicht noch von der Uberfahrt von Mallorca. Reinigung der Küche mässig. Rest ok.
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20495 | L/D: | 16.16 / 2.24 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20223 | L/D: | 14.42 / 2.24 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31162 | L/D: | 16.06 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30910 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17679 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15180 | L/D: | 15.75 / 2.00 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 17681 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28932 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20422 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 15179 | L/D: | 15.75 / 2.28 |