Bei diesem Anbieter wird mindestens ein SKS vom Skipper erwartet.
|
| Friendliness / Service | 4.67 |
| Technical Condition | 4.67 |
| Cleanliness | 5.00 |
| Check-in | 5.00 |
| Check-out | 5.00 |
| Overall | 4.33 |
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Crew | €450.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Surcharge for pets | €150.00 | per piece |
| Hostess/Steward | €170.00 | per day plus lodging |
| Seabob | €500.00 | per day |
| Skipper | €50.00 | per day plus lodging |
| Skipper | €1,900.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 15.18 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 1.20 m |
| Engine | 650 PS + 650 PS |
| Weight | 19.50 t |
| Fuel Capacity | 1300 l |
| Water Capacity | 586 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Electr. anchor windlass, electr. winch, BBQ, hydraul. Gangway, Teak deck |
|---|---|
| Inside | Generator, Dishwasher, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Pantry equipment, Washing machine and dryer |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Automatic life jackets, Bowthruster, Safety equipment, VHF Radio |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Engine | 480 PS + 480 PS |
| Yacht-ID | 36447 | L/D: | 15.18 / 1.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Engine | 370 PS + 370 PS |
| Yacht-ID | 29523 | L/D: | 11.90 / 0.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Engine | 350 PS + 350 PS |
| Yacht-ID | 34602 | L/D: | 11.75 / 1.20 |
| Cabins: | 2+1 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Engine | 435 PS + 435 PS |
| Yacht-ID | 36136 | L/D: | 14.29 / 1.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 1999 | Engine | 800 PS + 800 PS |
| Yacht-ID | 32513 | L/D: | 23.16 / 1.24 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Engine | 1000 PS + 1000 PS |
| Yacht-ID | 32458 | L/D: | 20.11 / k.A |
| Cabins: | 1 | Berths: | 2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Engine | 150 PS + 150 PS |
| Yacht-ID | 37271 | L/D: | 9.20 / 0.70 |