|
| Friendliness / Service | 4.92 |
| Technical Condition | 3.38 |
| Cleanliness | 3.85 |
| Check-in | 3.54 |
| Check-out | 4.69 |
| Overall | 4.15 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Bed linen and towels-set (additional) | €11.00 | per set |
| Crew change | €250.00 | once |
| Early Check-In (At 1 p.m.) | €200.00 | once |
| Towels (_) | €10.00 | once |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €220.00 | per day plus lodging |
| Life jacket for children | on request | |
| Life raft | €65.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €275.00 | per day plus lodging |
| additional cleaning | €180.00 | once |
| Year of Build | 2002 |
|---|---|
| Length | 10.30 m |
| Width | 3.35 m |
| Draught | 1.80 m |
| Engine | 19 PS |
| Sail Area | 48.00 qm |
| Weight | 3.70 t |
| Fuel Capacity | 90 l |
| Water Capacity | 150 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Cockpit shower, Cockpit cushions, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Pantry equipment, Sink |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Manual bilge pump |
| Sails | Genoa, Battened main sail, Lazy-Jack System |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9041 | L/D: | 9.45 / 1.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31552 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33456 | L/D: | 14.27 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33415 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38983 | L/D: | 12.35 / 2.09 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33422 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38962 | L/D: | 14.27 / 2.15 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33412 | L/D: | 14.06 / 2.10 |