|
| Friendliness / Service | 4.71 |
| Technical Condition | 3.64 |
| Cleanliness | 3.43 |
| Check-in | 3.14 |
| Check-out | 4.15 |
| Overall | 3.64 |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 9.99 m |
| Width | 3.42 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 28 PS |
| Sail Area | 51.00 qm |
| Weight | 5.30 t |
| Fuel Capacity | 150 l |
| Water Capacity | 150 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Boat hook, Cover brush, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Stern anchor, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Gas oven, Heating, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Pantry equipment, Radio |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Sonar, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Tools, Fire extinguisher, Distress signals, Life raft, Lifesaver, Safety belt, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9041 | L/D: | 9.45 / 1.85 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28842 | L/D: | 15.38 / 2.28 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 23450 | L/D: | 16.75 / 2.35 |