|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | once |
| Bed linen (additional) | €20.00 | per set |
| Ice machine | €100.00 | once |
| Surcharge for pets (_) | €100.00 | once |
| Hostess/Steward | €150.00 | per day plus lodging |
| Life jacket for children | on request | |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request free | |
| Safety net | €100.00 | once |
| Snorkeling set | on request | |
| Skipper | €150.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker/Gennaker | €250.00 | per week |
| Stand-up paddle board (on request) | €100.00 | once |
| WiFi internet on board (50 GB, must be booked in advance) | €100.00 | once |
| additional final cleaning | €100.00 | once |
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 13.95 m |
| Width | 4.38 m |
| Draught | 2.25 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 111.00 qm |
| Weight | 11.60 t |
| Fuel Capacity | 220 l |
| Water Capacity | 450 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Snorkeling gear, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, CD Player, Gas oven, Refrigerator |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Safety equipment, Torchlight |
| Sails | Furling main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30502 | L/D: | 12.35 / 2.09 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33015 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28213 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32355 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34812 | L/D: | 12.38 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 30509 | L/D: | 12.76 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32497 | L/D: | 12.35 / 2.09 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35018 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30501 | L/D: | 12.45 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37120 | L/D: | 13.50 / 1.95 |