|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | $5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | $17.00 | per day |
|---|---|---|
| Fishing license | $65.00 | per person |
| Gas bottle (additional) | $10.50 | per piece |
| Guitar | $100.00 | per piece |
| Hammock | $25.00 | once |
| Kayak (1 person) | $25.00 | per day |
| Kayak (2 persons) | $27.00 | per day |
| Cook | $300.00 | per day plus lodging |
| Air mattress | $22.00 | per piece |
| Prepaid mobile phone | $10.00 | once |
| Professional photo shoot | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Snorkeling set | on request free | |
| Skipper | $300.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | $27.00 | per day |
| Beach chair | $25.00 | once |
| Surfboard | $22.00 | once |
| Diving equipment | on request | |
| WiFi internet on board | $30.00 | per day |
| Overnight on board (_) | $75.00 | per person |
| Year of Build | 2018 |
|---|---|
| Length | 15.75 m |
| Width | 4.69 m |
| Draught | 1.47 m |
| Engine | 80 PS |
| Sail Area | 102.00 qm |
| Weight | 13.90 t |
| Fuel Capacity | 238 l |
| Water Capacity | 617 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Electr. anchor windlass, electr. winch, Folding propeller, BBQ |
|---|---|
| Inside | 110V socket, Gas stove with 3 burners, Black water tank, Freezer, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Microwave oven, TV, USB Socket, WC (electr.) |
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14802 | L/D: | 12.76 / 1.29 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18175 | L/D: | 16.16 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21622 | L/D: | 16.16 / 1.88 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14551 | L/D: | 12.43 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28140 | L/D: | 12.76 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21618 | L/D: | 10.34 / 1.47 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21621 | L/D: | 12.35 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 19959 | L/D: | 12.76 / 1.39 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14130 | L/D: | 9.99 / 1.58 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 23130 | L/D: | 14.80 / 1.65 |