|
| Friendliness / Service | 3.86 |
| Technical Condition | 3.43 |
| Cleanliness | 3.86 |
| Check-in | 3.14 |
| Check-out | 3.71 |
| Overall | 4.00 |
| Year of Build | 2022 |
|---|---|
| Length | 11.74 m |
| Width | 6.76 m |
| Draught | 1.35 m |
| Engine | 45 PS + 45 PS |
| Sail Area | 81.00 qm |
| Weight | 11.00 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Cockpit speakers, Cockpit table, Davits, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Gangway, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Oven, Gas oven, Freezer, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Harbour books, Compass, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, First aid kit, Electr. bilge pump, Fire extinguisher, Fog horn, Distress signals, Life raft, Rescue collar, Life jackets, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32624 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23477 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 31878 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37651 | L/D: | 11.99 / 1.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22940 | L/D: | 11.73 / 1.20 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19034 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31877 | L/D: | 14.28 / 1.22 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37652 | L/D: | 11.99 / 1.35 |