Der Vercharterer unterteilt seine Flotte in Klassen nach Baujahr – Prestige (1-3 Jahre alt), Class (4-5 Jahre alt), Economy (älter als 6 Jahre) – Innerhalb dieser Klassen garantiert uns der Vercharterer kein festes Baujahr und behält sich die Option vor, die Yacht zu tauschen.
|
| Friendliness / Service | 4.89 |
| Technical Condition | 4.22 |
| Cleanliness | 4.67 |
| Check-in | 4.33 |
| Check-out | 4.89 |
| Overall | 4.56 |
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 14.06 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 2.20 m |
| Engine | 57 PS |
| Sail Area | 109.00 qm |
| Weight | 12.22 t |
| Fuel Capacity | 250 l |
| Water Capacity | 650 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Foldable cockpit table, Cover brush, Electr. anchor windlass, Fender, Plastic bucket, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Oven, Shower, Black water tank, Gas oven, Heating, Refrigerator, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Life jackets, Safety equipment, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Furling main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33578 | L/D: | 14.06 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33197 | L/D: | 11.31 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33306 | L/D: | 14.50 / 2.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31463 | L/D: | 14.06 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31163 | L/D: | 11.31 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30714 | L/D: | 11.31 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33187 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33188 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33189 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33325 | L/D: | 11.31 / 2.05 |