|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €30.00 | per piece |
|---|---|---|
| Outboard engine (2.5 HP) | €100.00 | per week |
| Bed linen and towels-set (additional) | €25.00 | per piece |
| Towable donut-ring | €50.00 | per piece and week |
| Early Check-In (1 p.m. - 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Gennaker | €250.00 | per week |
| Hostess/Steward | €220.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €100.00 | per piece and week |
| Safety net | €150.00 | per week |
| Snorkeling set | €30.00 | per set |
| Skipper | €240.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Beach towel | €20.00 | per piece |
| Wakeboard | €75.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 12.37 m |
| Width | 6.86 m |
| Draught | 1.15 m |
| Engine | 40 PS + 40 PS |
| Sail Area | 80.00 qm |
| Weight | 11.80 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 800 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Deck cushions |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Freezer, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Refrigerator, Battery charger, Microwave oven, Pantry equipment, Radio with bluetooth, TV, Warm water |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, VHF Radio |
| Sails | electr. drop winch, Battened main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39105 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37289 | L/D: | 11.97 / 1.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37651 | L/D: | 11.99 / 1.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37488 | L/D: | 10.90 / 1.20 |