|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,200.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €30.00 | per piece |
|---|---|---|
| Outboard engine (2.5 HP) | €100.00 | per week |
| Towable donut-ring | €50.00 | per piece and week |
| Early Check-In (1 p.m. - 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Hostess/Steward | €220.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €100.00 | per piece and week |
| Safety net | €150.00 | per week |
| Skipper | €220.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Beach towel | €20.00 | per piece |
| Wakeboard | €75.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 13.00 m |
| Width | 4.29 m |
| Draught | 2.20 m |
| Engine | 57 PS |
| Sail Area | 90.30 qm |
| Weight | 8.56 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 530 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | Freezer, Generator, Heating, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Speakers in saloon, Radio, Convertible salon table |
| Navigation | Fire detector, GPS Chart Plotter, Nautical charts |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Fire extinguisher, Lifebelts, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Rescue collar, Life jackets, VHF Radio |
| Sails | Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32049 | L/D: | 13.00 / 2.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39114 | L/D: | 13.76 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31325 | L/D: | 13.85 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31326 | L/D: | 13.85 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28027 | L/D: | 14.27 / 1.73 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28338 | L/D: | 14.85 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28644 | L/D: | 14.27 / 1.73 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30895 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33385 | L/D: | 14.27 / 2.18 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39115 | L/D: | 14.42 / 2.24 |