|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Early Check-In (At 1 p.m.) | €250.00 | once |
| Surcharge for pets (on request) | €150.00 | once |
| Hostess/Steward | €200.00 | per day plus lodging |
| Life jacket for children | on request free | |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Surcharge for regattas | on request | |
| Safety net | €250.00 | once |
| Skipper | €220.00 | per day plus lodging |
| Skipper training | €250.00 | once |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece |
| Diver (_) | €150.00 | once |
| Water sports equipment | on request | |
| Crew list change | €50.00 | once |
| Year of Build | 2026 |
|---|---|
| Length | 14.28 m |
| Width | 7.66 m |
| Draught | 1.22 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 800 l |
| Water Capacity | 860 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, BBQ, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Dinghy hydraulic lifting system, LED submarine lights |
|---|---|
| Inside | Generator, Heating, Inverter 12V/220V, Radio, TV, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 5+2 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37221 | L/D: | 14.28 / 1.20 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35696 | L/D: | 14.70 / 1.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18079 | L/D: | 14.70 / 1.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35697 | L/D: | 14.70 / 1.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35698 | L/D: | 14.70 / 1.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35813 | L/D: | 14.70 / 1.30 |