Yachtmaster A oder vergleichbare Lizenz erforderlich.
|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 3.26 |
| Cleanliness | 4.05 |
| Check-in | 3.50 |
| Check-out | 4.35 |
| Overall | 3.95 |
| Year of Build | 2007 |
|---|---|
| Length | 15.79 m |
| Width | 4.50 m |
| Draught | 1.20 m |
| Engine | 675 PS + 675 PS |
| Weight | 17.30 t |
| Fuel Capacity | 1980 l |
| Water Capacity | 558 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Cover brush, Deck cushions, Delta anchor, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Plastic bucket, Teak in cockpit, Teak deck, Water hose, Winches |
|---|---|
| Inside | Oven, Gas oven, Generator, Heating, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Dinghy (byboat) pump, Radio with CD/MP3/USB, TV and DVD player, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, Binoculars, GPS Chart Plotter, GPS with chart plotter on flybridge, GPS with chart plotter in salon, Harbour books, Radar, Log |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Fire extinguisher, Stern thruster, Engine spare parts , Distress signals, Life raft, Life jackets, Torchlight, Second anchor |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Engine | 435 PS + 435 PS |
| Yacht-ID | 30543 | L/D: | 16.09 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Engine | 800 PS + 800 PS |
| Yacht-ID | 38223 | L/D: | 17.36 / 1.23 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Engine | 775 PS + 775 PS |
| Yacht-ID | 2441 | L/D: | 16.22 / 1.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Engine | 775 PS + 775 PS |
| Yacht-ID | 32243 | L/D: | 16.22 / 1.09 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Engine | 1115 PS + 1115 PS |
| Yacht-ID | 35821 | L/D: | 19.76 / 1.76 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Engine | 775 PS + 775 PS |
| Yacht-ID | 2959 | L/D: | 15.90 / 1.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Engine | 715 PS + 715 PS |
| Yacht-ID | 23177 | L/D: | 15.58 / 1.23 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Engine | 1050 PS + 1050 PS |
| Yacht-ID | 6523 | L/D: | 17.48 / 1.40 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 (2013) | Engine | 865 PS + 865 PS |
| Yacht-ID | 3188 | L/D: | 17.68 / 1.13 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Engine | 575 PS + 575 PS |
| Yacht-ID | 34754 | L/D: | 15.30 / 1.05 |