|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.83 |
| Cleanliness | 4.83 |
| Check-in | 4.83 |
| Check-out | 4.83 |
| Overall | 4.83 |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.96 m |
| Draught | 1.65 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 82.00 qm |
| Weight | 8.68 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bathing ladder, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Cover brush, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Genoa winches, Plastic bucket, Solar panels, Sprayhood, Padlock, Water hose, Winches |
|---|---|
| Inside | Clock, Coat hangers, Refrigerator, Battery charger, Speakers in saloon, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio with USB, Funnel, Warm water |
| Navigation | Barometer, Echo sounder, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Nautical charts, Log, Thermometer, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire extinguisher, Flags, Manual bilge pump, Lifebelts, Fog horn, Emergency tiller, Distress signals, Radar reflector, Safety equipment, Searchlight, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25542 | L/D: | 11.90 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37318 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17033 | L/D: | 12.35 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 19992 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22229 | L/D: | 12.43 / 2.19 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11367 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016-2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11522 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11768 | L/D: | 12.35 / 2.09 |