|
| Friendliness / Service | 4.70 |
| Technical Condition | 3.99 |
| Cleanliness | 4.55 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.41 |
| Security Deposit | €1,700.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Early Check-In (between 2 and 4 p.m. - limited availability) | €75.00 | once |
| Ice machine | €45.00 | once |
| Barbeque | €65.00 | per week |
| Towels (1x large, 1x small ) | €10.00 | per set |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Safety net (Preassembled) | €180.00 | once |
| Safety net (Self assembly) | €35.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| additional cleaning | €200.00 | once |
| Year of Build | 2026 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.25 m |
| Engine | 45 PS |
| Sail Area | 80.00 qm |
| Weight | 8.00 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 530 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Anchor winch, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Cockpit canopy, Deck cushions, Jerry cans for diesel, Electr. anchor windlass, electr. winch, Folding propeller, Fender, Mooring lines, Gangway, Ball fender, Plastic bucket, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Wire (shroud) cutter, Canister for water, Water hose, Windex |
|---|---|
| Inside | Clock, Heating, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Air Condition, Refrigerator, Battery charger, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, USB Socket, fans in cabins, Warm water |
| Navigation | Barometer, Binoculars with compass, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Navigation set, Radar, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Lightning buoy, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Engine spare parts , Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Repair box for dinghy, Life raft, Searchlight, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa, Spi facility |