|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €50.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen (for one cabin) | €45.00 | per set |
| Towels (one large and one small one) | €15.00 | per set |
| Hostess/Steward (Payment of APA mandatory for charters with hostess) | €300.00 | per day plus lodging |
| Deposit reduction (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | on request | |
| Safety Pack | €22.00 | per day |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €320.00 | per day plus lodging |
| Skipper training | on request | |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Year of Build | N/A |
|---|---|
| Length | 12.75 m |
| Width | 7.12 m |
| Draught | 1.22 m |
| Engine | 45 PS + 45 PS |
| Sail Area | 93.90 qm |
| Weight | 10.20 t |
| Fuel Capacity | 640 l |
| Water Capacity | 860 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Solar panels |
|---|---|
| Inside | Fan, Watermaker, Toilet, WC (electr.) |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, VHF Radio |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20457 | L/D: | 12.37 / 1.12 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38816 | L/D: | 13.30 / 1.44 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37623 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36485 | L/D: | 12.75 / 1.22 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38523 | L/D: | 14.28 / 1.27 |