Ein Sailing Resume muss vor einer Buchung vorgelegt werden.
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen and towels-set (_) | €20.00 | per set |
|---|---|---|
| Skipper | €320.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker | €360.00 | once |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 12.50 m |
| Width | 4.50 m |
| Draught | 3.00 m - 3.00 m |
| Engine | k.A |
| Sail Area | k.A |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | k.A |
| Water Capacity | k.A |
| Steering Type | Tiller |
| Outside | Anchor winch, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table |
|---|---|
| Inside | Heating, MP3 player, Pantry equipment, PC, Satellite phone, Warm water |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Nautical charts |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Tools, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33388 | L/D: | 12.50 / 3.00 - 3.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36633 | L/D: | 15.27 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35762 | L/D: | 12.39 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33390 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35271 | L/D: | 9.99 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33403 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33961 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38819 | L/D: | 11.31 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34866 | L/D: | 11.50 / 2.08 |