Nach Abschluss der Buchung müssen ein Erfahrungsnachweis und der Vertrag des Vercharterer gesondert unterzeichnet werden.
|
|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.50 |
| Cleanliness | 4.67 |
| Check-in | 4.50 |
| Check-out | 5.00 |
| Overall | 4.83 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Kayak | €90.00 | per week |
|---|---|---|
| Short term charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Stand-up paddle board | €90.00 | per piece and week |
| Overnight on board (In the main for the last night on board. Only bookable at short notice if the following week is free.) | on request |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 8.90 m |
| Width | 3.42 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 12 PS |
| Sail Area | 50.00 qm |
| Weight | 3.20 t |
| Fuel Capacity | 60 l |
| Water Capacity | 120 l |
| Steering Type | Tiller |
| Inside | Pantry equipment |
|---|---|
| Navigation | GPS |
| Safety | Automatic life jackets, Safety equipment, VHF Radio |
| Cabins: | 1 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9486 | L/D: | 8.90 / 1.55 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36044 | L/D: | 8.90 / 1.50 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 35660 | L/D: | 7.90 / 1.60 - 0.85 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17089 | L/D: | 7.90 / 1.85 - 0.85 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17685 | L/D: | 7.90 / 1.60 - 0.85 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32212 | L/D: | 7.90 / 1.60 - 0.85 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12268 | L/D: | 6.20 / 1.80 - 0.70 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 37713 | L/D: | 7.90 / 1.60 - 0.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35878 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35875 | L/D: | 11.50 / 2.05 |