|
| Friendliness / Service | 4.47 |
| Technical Condition | 3.68 |
| Cleanliness | 3.58 |
| Check-in | 3.67 |
| Check-out | 4.16 |
| Overall | 3.63 |
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 1.75 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 71.00 qm |
| Weight | 9.40 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 380 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | CD Player, Shower, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Radio, Convertible salon table, Toilet, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Self tacking jib |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23495 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27878 | L/D: | 12.87 / 2.17 |