Der Vercharterer arbeitet nach der Buchung sehr unkonventionell und bürokratisch. Folgende Punkte sind dabei zu beachten:
|
| Friendliness / Service | 4.80 |
| Technical Condition | 4.20 |
| Cleanliness | 4.20 |
| Check-in | 3.40 |
| Check-out | 4.80 |
| Overall | 4.00 |
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €100.00 | per week |
|---|---|---|
| Pillow, bed sheet, comforter cover | €55.00 | per cabin |
| Sea Scooter | €200.00 | once |
| Skipper | €300.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €80.00 | per piece and week |
| asymmetric spinnaker | €300.00 | per week |
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 13.35 m |
| Width | 4.18 m |
| Draught | 2.40 m |
| Engine | 60 PS |
| Sail Area | 118.00 qm |
| Weight | 9.90 t |
| Fuel Capacity | 220 l |
| Water Capacity | 380 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Bowsprit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Foldable cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Teak deck, Winches |
|---|---|
| Inside | 2nd refrigerator, 220V sockets, Black water tank, Freshwater pump, Fusion sound system , Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Speakers in saloon, Convertible salon table, USB Socket |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Radar, Nautical charts |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Navigational lights, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35039 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36182 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32330 | L/D: | 10.77 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32627 | L/D: | 13.24 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37166 | L/D: | 12.87 / 2.27 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37750 | L/D: | 12.52 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36968 | L/D: | 10.77 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37685 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37672 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36166 | L/D: | 11.50 / 2.08 |