|
| Friendliness / Service | 4.81 |
| Technical Condition | 3.59 |
| Cleanliness | 4.08 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.63 |
| Overall | 4.32 |
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Removal of the radio (_) | €50.00 | once |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Dinghy | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Surcharge for pets (not allowed on every yacht) | €140.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (one large and one small towel) | €48.00 | per person |
| Safety net (Self assembly - limited availability) | on request free | |
| Instruction for use of emergency flares/signals (by video for up to 2 people) | €15.00 | once |
| Skipper | on request | |
| Spinnaker/Gennaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week, from 2. week 50 EUR |
| Overnight on board (On the prior evening from 10 p.m. of check-in, limited contingent available) | €100.00 | once |
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 12.34 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 39 PS |
| Sail Area | 80.00 qm |
| Weight | 7.45 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 530 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Boat hook, Cockpit shower hot/cold, Cockpit speakers, Cockpit table, Cover brush, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Solar panels |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, Clock, Diesel heating, Electr. refrigerator box, Crockery, Refrigerator, Battery charger, Sink, TV, Cabin & dining area fan , Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Barometer, Binoculars with compass, Color chart plotter (GPS) in cockpit, Navigation set, Steering compass, Depth + Speed instruments, Anemometer |
| Safety | Anchor ball, Anchor light, Automatic life jackets, Autopilot, Bilge pump, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Hand-held searchlight, Navigational lights, Navtex, Fog horn, Life raft, Lifesaver, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33414 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 3321 | L/D: | 11.55 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18844 | L/D: | 11.55 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36572 | L/D: | 11.23 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016-2017 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 21958 | L/D: | 12.35 / 2.09 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1622 | L/D: | 12.45 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016-2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21945 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30969 | L/D: | 12.45 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31117 | L/D: | 12.38 / 1.70 |