|
| Friendliness / Service | 4.76 |
| Technical Condition | 4.10 |
| Cleanliness | 4.40 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.44 |
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
|---|---|---|
| Dinghy | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Deactivation of VHF (_) | €50.00 | once |
| Surcharge for pets (not allowed on every yacht) | €140.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (one large and one small towel) | on request | per set |
| Provisioning (_) | on request | |
| Safety net (Self assembly - limited availability) | on request free | |
| Instruction for use of emergency flares/signals (by video for up to 2 people) | €15.00 | once |
| Skipper | on request | |
| Skipper training (40€/hour - 3 hours minimum duration. Must be specified when booking.) | on request | |
| Spinnaker/Gennaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Overnight on board (On the prior evening from 10 p.m. of check-in, limited contingent available) | €100.00 | once |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 12.87 m |
| Width | 4.18 m |
| Draught | 1.68 m |
| Engine | 45 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | 7.00 t |
| Fuel Capacity | 195 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Cockpit table, Electr. anchor windlass, Electr. genoa winch, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Pantry equipment, Warm water |
| Navigation | Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, Safety equipment |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22325 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22330 | L/D: | 12.43 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22326 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021-2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25333 | L/D: | 11.64 / 2.03 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022-2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25458 | L/D: | 11.30 / 1.63 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 29027 | L/D: | 12.38 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022-2024 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 25667 | L/D: | 12.40 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020-2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39069 | L/D: | 12.35 / 2.09 |