|
| Friendliness / Service | 4.50 |
| Technical Condition | 3.69 |
| Cleanliness | 3.94 |
| Check-in | 4.38 |
| Check-out | 4.25 |
| Overall | 3.94 |
| Year of Build | 2006 |
|---|---|
| Length | 15.65 m |
| Width | 4.90 m |
| Draught | 2.13 m |
| Engine | 100 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | 12.68 t |
| Fuel Capacity | 440 l |
| Water Capacity | 930 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, electr. winch, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Generator, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Sink, USB Socket, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Nautical charts, Log |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20283 | L/D: | 14.40 / 2.05 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29275 | L/D: | 16.70 / 2.30 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 13772 | L/D: | 15.65 / 2.10 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35812 | L/D: | 16.08 / 2.80 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32720 | L/D: | 16.08 / 2.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 9169 | L/D: | 13.25 / 1.90 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 9+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29345 | L/D: | 16.55 / 2.05 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004-2006 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 17582 | L/D: | 14.98 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004-2006 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 17583 | L/D: | 14.98 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17481 | L/D: | 13.09 / 2.10 |