|
| Friendliness / Service | 4.60 |
| Technical Condition | 3.32 |
| Cleanliness | 4.08 |
| Check-in | 3.84 |
| Check-out | 4.58 |
| Overall | 4.14 |
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Early Check-In (From 2 p.m., depending on availability) | €190.00 | once |
|---|---|---|
| Surcharge for pets | on request | |
| One-way-charter | on request | |
| Spinnaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (30 GB incl.) | €70.00 | per week |
| Year of Build | 2012 |
|---|---|
| Length | 14.40 m |
| Width | 4.25 m |
| Draught | 1.60 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 101.00 qm |
| Weight | 10.56 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 530 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, electr. winch, Solar panels, Sprayhood, Teak deck |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Ice box, Freezer, Generator, Coffee machine, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Nespresso machine, fans in cabins, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, Chart Plotter in Cockpit, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, Fire extinguisher, Light buoy, Navigational lights, Distress signals, Life raft, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22695 | L/D: | 11.48 / 1.55 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21748 | L/D: | 12.15 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36819 | L/D: | 11.48 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37583 | L/D: | 11.34 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36799 | L/D: | 10.94 / 1.94 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 13491 | L/D: | 12.38 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23265 | L/D: | 12.38 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26487 | L/D: | 12.38 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36700 | L/D: | 11.34 / 1.95 |