|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Provisioning | on request | |
|---|---|---|
| Safety net | on request | |
| Skipper | on request | |
| Stand-up paddle board | on request | |
| WiFi internet on board | on request |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 14.40 m |
| Width | 4.35 m |
| Draught | 1.85 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 115.00 qm |
| Weight | 11.00 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 460 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Anchor winch, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Sails repair kit, Awning, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, 220V sockets, Ice box, Black water tank, Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Radio with CD and MP3, Warm water, Multi-band radio |
| Navigation | Barometer, Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Nautical charts, Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Tools, Electr. bilge pump, Epirb, Solid life vests, Flags, Navigational lights, Emergency tiller, Life raft, Rescue collar, Safety belt, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005-2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4074 | L/D: | 14.40 / 1.85 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35486 | L/D: | 14.65 / 1.85 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35425 | L/D: | 15.07 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37313 | L/D: | 14.40 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38589 | L/D: | 15.07 / 2.15 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37287 | L/D: | 16.70 / 2.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38007 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34616 | L/D: | 14.98 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33963 | L/D: | 13.25 / 1.75 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30440 | L/D: | 13.25 / 1.95 |