|
| Friendliness / Service | 4.38 |
| Technical Condition | 3.00 |
| Cleanliness | 3.46 |
| Check-in | 3.46 |
| Check-out | 4.23 |
| Overall | 3.54 |
| Year of Build | 2004 |
|---|---|
| Length | 12.55 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 1.70 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 88.50 qm |
| Weight | 8.30 t |
| Fuel Capacity | 150 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, Anchor with chain, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Sails repair kit, Solar panels, Sprayhood, Teak deck, Drift anchor , Water hose, Windex |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, 220V sockets, Clock, Black water tank, Gas oven, Refrigerator, Battery charger, Speakers in saloon, Pantry equipment, Radio with CD/MP3/USB/AUX-Input, TV, Warm water, Kettle, Multi-band radio |
| Navigation | Barometer, Echo sounder, Electr. nautical charts, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Electr. bilge pump, Epirb, Solid life vests, Fire extinguisher, Flags, GMDSS, Light buoy, Lifebelts, Dan Buoy, Navigational lights, Fog horn, Emergency tiller, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Rescue collar, Safety belt, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003-2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17951 | L/D: | 12.55 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37375 | L/D: | 12.55 / 1.63 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32800 | L/D: | 12.55 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38185 | L/D: | 12.55 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37268 | L/D: | 12.55 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 5360 | L/D: | 12.55 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 12679 | L/D: | 12.55 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 3919 | L/D: | 12.55 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4000 | L/D: | 12.55 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17225 | L/D: | 12.99 / 1.90 |