|
| Friendliness / Service | 4.98 |
| Technical Condition | 4.61 |
| Cleanliness | 4.93 |
| Check-in | 4.78 |
| Check-out | 4.96 |
| Overall | 4.94 |
| Year of Build | 2010 |
|---|---|
| Length | 16.75 m |
| Width | 4.76 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 145.00 qm |
| Weight | 17.50 t |
| Fuel Capacity | 380 l |
| Water Capacity | 700 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Solar panels, Sprayhood, Teak deck, Windex |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, Clock, Black water tank, Gas oven, Inverter 12V/220V, fridge and freezer, Battery charger, LED interior lights, Microwave oven, Pantry equipment, Radio with CD/MP3/USB, USB sockets in the cabins, fans in cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Barometer, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Nautical charts, Tablet PC at chart table, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Weather fax |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Electr. bilge pump, Epirb, GMDSS, Manual bilge pump, Lifebelts, Navigational lights, Emergency tiller, Distress signals, Life raft, Lifesaver, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11281 | L/D: | 16.75 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 12337 | L/D: | 16.75 / 1.90 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9678 | L/D: | 16.75 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 8086 | L/D: | 16.75 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 14909 | L/D: | 16.75 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 12543 | L/D: | 16.75 / 1.90 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4104 | L/D: | 16.75 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14136 | L/D: | 16.75 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 13152 | L/D: | 16.75 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15768 | L/D: | 16.75 / 2.35 |