|
| Friendliness / Service | 4.44 |
| Technical Condition | 3.83 |
| Cleanliness | 4.28 |
| Check-in | 3.72 |
| Check-out | 4.33 |
| Overall | 3.89 |
| Year of Build | 2018 |
|---|---|
| Length | 15.94 m |
| Width | 4.80 m |
| Draught | 2.30 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 101.00 qm |
| Weight | 13.93 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 770 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Davits, Electr. anchor windlass, electr. winch, Anchor winch remote control, Gangway, Snorkeling gear, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, Oven, Gas oven, Freezer, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Microwave oven, Pantry equipment, Radio, Radio with USB and Bluetooth, Convertible salon table, fans in cabins, WC (electr.), WC pump |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Navigational lights, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Self tacking jib |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36362 | L/D: | 15.75 / 2.10 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26972 | L/D: | 15.55 / 2.40 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26970 | L/D: | 15.43 / 2.10 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 37103 | L/D: | 15.94 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 24587 | L/D: | 15.94 / 2.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 15600 | L/D: | 15.94 / 2.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15601 | L/D: | 15.94 / 2.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37686 | L/D: | 15.94 / 2.20 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19007 | L/D: | 15.94 / 1.00 |