Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | 4.67 |
| Technical Condition | 3.86 |
| Cleanliness | 4.29 |
| Check-in | 4.05 |
| Check-out | 4.60 |
| Overall | 4.26 |
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen and towels-set (additional) | €12.00 | per set |
|---|---|---|
| Surcharge for pets (up to 7 kg) | €200.00 | once |
| Cook | €230.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| additional cleaning (additional; mandatory at crew change) | on request |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 15.54 m |
| Width | 8.08 m |
| Draught | 2.01 m |
| Engine | 60 PS + 60 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | 18.10 t |
| Fuel Capacity | 450 l + 450 l |
| Water Capacity | 900 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Gangway, BBQ, Solar panels, Awning, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | 2nd refrigerator, 220V sockets, Oven, Dishwasher, Inverter 12V/220V, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Warm water, Washing machine, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Epirb, Solid life vests, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38040 | L/D: | 14.70 / 1.30 |