Im Gesamtpreis ist eine Kautionsreduktion eingepreist. Auf Wunsch kann diese durch eine reguläre Kaution ersetzt werden, sodass der genannte Betrag entfällt. Sprechen Sie uns dazu gerne vor einer Buchung an.
|
| Friendliness / Service | 4.66 |
| Technical Condition | 3.88 |
| Cleanliness | 4.27 |
| Check-in | 4.05 |
| Check-out | 4.61 |
| Overall | 4.27 |
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen and towels-set (additional) | €12.00 | per set |
|---|---|---|
| Crew change (Up to 75% of the crew. Without extra cleaning, marina fees incl.) | €120.00 | once |
| Surcharge for pets (up to 7 kg) | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Cook | €230.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| additional cleaning (additional; mandatory at crew change) | on request |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 15.54 m |
| Width | 7.64 m |
| Draught | 2.63 m |
| Engine | 350 PS + 350 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | 18.50 t |
| Fuel Capacity | 1500 l |
| Water Capacity | 750 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor winch remote control, BBQ, Refrigerator on flybridge, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Oven, Ice cube machine, Gas oven, Generator, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Watermaker |
| Navigation | GPS Chart Plotter, GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Epirb, Solid life vests |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Engine | 320 PS + 320 PS |
| Yacht-ID | 36147 | L/D: | 13.00 / 1.91 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Engine | 300 PS + 300 PS |
| Yacht-ID | 31718 | L/D: | 14.23 / 1.20 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Engine | 320 PS + 320 PS |
| Yacht-ID | 29528 | L/D: | 12.95 / 0.94 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Engine | 220 PS + 220 PS |
| Yacht-ID | 29025 | L/D: | 11.00 / 0.80 |
| Cabins: | 3+3 | Berths: | 6+4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Engine | 510 PS + 510 PS |
| Yacht-ID | 31955 | L/D: | 23.90 / 1.27 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Engine | 230 PS + 230 PS |
| Yacht-ID | 37618 | L/D: | 12.64 / 1.10 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 320 PS + 320 PS |
| Yacht-ID | 34829 | L/D: | 14.90 / 1.00 |
| Cabins: | 5+3 | Berths: | 10+6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Engine | 510 PS + 510 PS |
| Yacht-ID | 33933 | L/D: | 23.90 / 1.27 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Engine | 550 PS + 550 PS |
| Yacht-ID | 37170 | L/D: | 16.50 / 1.37 |
| Cabins: | 5+2 | Berths: | 10+1+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Engine | 600 PS + 260 PS |
| Yacht-ID | 31875 | L/D: | 19.50 / 1.20 |