Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €250.00 | per week |
|---|---|---|
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €1,200.00 | per week plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Seabob | €250.00 | per week |
| Skipper | €1,600.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 17.15 m |
| Width | 5.05 m |
| Draught | 2.50 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 152.70 qm |
| Weight | 17.63 t |
| Fuel Capacity | 500 l |
| Water Capacity | 730 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, 220V shore connection, Bathing ladder, Bathing platform (hydr.), Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Deck cushions, Icebox in cockpit, electr. winch, Fender, Gangway, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Warm water |
| Navigation | Barometer, Echo sounder, Binoculars, GPS Chart Plotter, Compass, Navigation set, Nautical charts, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Tools, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire extinguisher, Lifebelts, Navigational lights, Emergency tiller, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Safety equipment, Searchlight, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Foresail, Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 13239 | L/D: | 15.20 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 3567 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16128 | L/D: | 14.60 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24223 | L/D: | 14.15 / 1.95 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22286 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29187 | L/D: | 14.15 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29178 | L/D: | 14.15 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32386 | L/D: | 13.85 / 1.75 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36330 | L/D: | 14.05 / 2.24 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21774 | L/D: | 15.94 / 2.00 |