|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €30.00 | per set |
|---|---|---|
| Early Check-In (at 3 p.m.) | €200.00 | once |
| Towels (additional) | €20.00 | per set |
| Hostess/Steward | €1,200.00 | per week plus lodging |
| Deposit reduction | on request | |
| Late Check-Out (_) | €300.00 | once |
| Provisioning | on request | |
| Snorkeling set | €20.00 | per set |
| Skipper | €1,850.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece |
| Beach towel | €20.00 | per piece |
| Year of Build | 2013 |
|---|---|
| Length | 14.40 m |
| Width | 4.30 m |
| Draught | 2.50 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 124.00 qm |
| Weight | 9.50 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 240 l + 240 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Freezer, Inverter 12V/220V, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, WC (electr.) |
| Navigation | GPS |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Stern thruster, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 5251 | L/D: | 12.35 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36405 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36292 | L/D: | 11.60 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35291 | L/D: | 11.48 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35293 | L/D: | 12.17 / 2.02 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35296 | L/D: | 11.86 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39034 | L/D: | 12.40 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37640 | L/D: | 11.93 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38840 | L/D: | 12.35 / 2.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34079 | L/D: | 12.87 / 2.17 |