|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €100.00 | per week |
|---|---|---|
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €100.00 | once |
| Gennaker | €220.00 | per week |
| Surcharge for pets | €150.00 | once |
| Hostess/Steward | €120.00 | per day plus lodging |
| Safety net | €100.00 | once |
| Skipper | €180.00 | per day plus lodging |
| Year of Build | 2007 |
|---|---|
| Length | 14.40 m |
| Width | 4.35 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 115.00 qm |
| Weight | 11.00 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 460 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Outside shower, Bimini top, Foldable cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Oven, Heating, Refrigerator, LCD TV, Radio with CD and USB |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Depth + Speed instruments, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38822 | L/D: | 14.98 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 2287 | L/D: | 14.40 / 2.05 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38645 | L/D: | 14.60 / 2.47 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25390 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31364 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39033 | L/D: | 14.60 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34360 | L/D: | 14.60 / 2.47 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39035 | L/D: | 14.60 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39030 | L/D: | 14.60 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35290 | L/D: | 13.75 / 2.05 |