Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €800.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Concierge service | €500.00 | once |
|---|---|---|
| Hostess/deckhand | €1,400.00 | per week plus lodging |
| Life jacket for children | on request free | |
| Mooring in home marina during the whole charter (_) | on request |
| Year of Build | 2022 |
|---|---|
| Length | 13.99 m |
| Width | 7.96 m |
| Draught | 1.30 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 137.00 qm |
| Weight | 16.60 t |
| Fuel Capacity | 570 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, electr. winch, Flybridge, Snorkeling gear, LED submarine lights |
|---|---|
| Inside | Generator, Airconditioning (independent from shore power), Convertible salon table, Watermaker |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3+2 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37362 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 3+2 | Berths: | 6+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33701 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 3+2 | Berths: | 6+1+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38564 | L/D: | 13.85 / 1.31 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38597 | L/D: | 13.99 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38073 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 3+2 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38012 | L/D: | 13.12 / 1.26 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+2+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37316 | L/D: | 12.58 / 1.25 |