|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 5.00 |
| Cleanliness | 5.00 |
| Check-in | 4.00 |
| Check-out | 5.00 |
| Overall | 5.00 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €110.00 | per week |
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Towels (One large and one small one additional) | €15.00 | per set |
| Stand-up paddle board | €110.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 11.22 m |
| Width | 3.76 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 63.40 qm |
| Weight | 6.89 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Bowsprit, Cockpit shower hot/cold, Cockpit table, electr. winch, Gangway, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, Fusion sound system , Gas oven, Heating, Inverter 12V/220V, fridge and freezer, HiFi Speaker in saloon and cockpit, Pantry equipment, USB Socket, Fan, Warm water |
| Navigation | Fishfinder, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, Tools, Bowthruster, electr. weather station, Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
Sat 18.04.26 - Sat 25.04.26 | 4 people |
Wir sind hauptsächlich Amwindkurse gesegelt. Trotzdem, ein Gennaker wäre das "Tüpfli auf dem i". Auf raumen Kursen wird das Boot schneller. Das Revier wird grösser.
Wir haben die Pontinischen Inseln und Ischia besucht, hatten immer guten Wind und schönes Wetter (2 x im Meer gebadet). Tolles Boot, super Service, glückliche Crew, alle rundum zufrieden, ein unvergesslicher Törn.
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32603 | L/D: | 11.22 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31851 | L/D: | 11.40 / 2.06 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37732 | L/D: | 10.77 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31730 | L/D: | 11.50 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29383 | L/D: | 11.19 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38020 | L/D: | 10.40 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32601 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35586 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33745 | L/D: | 12.35 / 2.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33751 | L/D: | 12.38 / 2.10 |