Nach Abschluss der Buchung müssen ein Erfahrungsnachweis und der Vertrag des Vercharterer gesondert unterzeichnet werden.
|
| Friendliness / Service | 4.73 |
| Technical Condition | 4.07 |
| Cleanliness | 4.40 |
| Check-in | 4.27 |
| Check-out | 4.47 |
| Overall | 4.40 |
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Fishing gear | €100.00 | once |
| Bed linen (for the whole yacht - additional) | €200.00 | once |
| Early Check-In (2 p.m. to 2:30 p.m.) | €300.00 | once |
| Barbeque | €25.00 | once |
| Hostess/Steward | €195.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €100.00 | once |
| Deposit reduction | on request | |
| Life jacket for children | €10.00 | once |
| Late Check-Out (_) | €300.00 | once |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net | €320.00 | once |
| Skipper | €225.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| Year of Build | 2018 |
|---|---|
| Length | 11.55 m |
| Width | 6.53 m |
| Draught | 1.15 m |
| Engine | 21 PS + 21 PS |
| Sail Area | 85.00 qm |
| Weight | 7.10 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 630 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Outside shower, Bimini top, Boat hook, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Solar panels |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Pantry equipment, Radio with CD or MP3, Fan, Warm water, Watermaker |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in salon, Hand bearing compass, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, First aid kit, Tools, Solid life vests, Fire extinguisher, Flags, Fog horn, Radar reflector, Life raft, Safety belt, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Genoa, Battened main sail |
Wed 11.03.26 - Fri 27.03.26 | 5 people |
Vor Ort sehr freundlich und zuvorkommendes Team. Trotz total Ausfall der Service Batterien am 3. Tag, wurde das Problem schnell und unkompliziert gelöst. Erreichbarkeit der Basis wirklich schnell und zuverlässig auch bei weiteren kleineren technischen Problemen, die altersbedingt aufgetreten sind. Bei der Rücknahme wurde gesagt, wir hätten wohl ein Fischernetz mit genommen und daher wäre das Getriebeöl mit Wasser versetzt. Man will das jetzt prüfen und sich melden. Speziell zu 1a Yachtcharter: Vielen Dank für Ihre tolle Unterstützung bei der Planung! Wir kommen gern wieder.
Sat 08.02.25 - Sat 22.02.25 | 8 people |
Der Vercharterer vor Ort ist ein Vorbild wie nan sich um die Yachten kümmern soll. na ja, den Lagoon 380 habe ich zum ersten mal gecharter, ist ok aber ein wenig zu klein, finde ich.
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21364 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18216 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 29375 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 13848 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17641 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18467 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18364 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28174 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 10829 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9438 | L/D: | 11.55 / 1.15 |