Die obligatorische Steuer ist nur vor Ort in Bar zu zahlen.
|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 2.80 |
| Cleanliness | 3.40 |
| Check-in | 3.20 |
| Check-out | 4.60 |
| Overall | 3.40 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
|---|---|---|
| Crew change | €250.00 | once |
| Early Check-In (From 1 p.m. - extra charge due for skippered charters) | €348.00 | once |
| Half board (_) | on request | |
| Towel set (additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Hostess/Cook | €175.00 | per day plus lodging |
| Deposit reduction (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €40.00 | per day |
| Safety net (Self assembly) | €220.00 | once |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €195.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| Full board (_) | on request | |
| WiFi internet on board | €30.00 | per week |
| additional cleaning | €220.00 | once |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 1.75 m |
| Engine | 50 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 190 l + 190 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Self-tailing winches, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Oven, Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Radio, Convertible salon table, fans in cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22097 | L/D: | 12.35 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38813 | L/D: | 12.38 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24933 | L/D: | 11.34 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29105 | L/D: | 12.35 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26311 | L/D: | 11.34 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25397 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25399 | L/D: | 11.34 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30491 | L/D: | 12.87 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28599 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30488 | L/D: | 12.87 / 1.68 |