|
| Friendliness / Service | 4.33 |
| Technical Condition | 4.33 |
| Cleanliness | 5.00 |
| Check-in | 3.00 |
| Check-out | 4.67 |
| Overall | 4.00 |
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 14.27 m |
| Width | 4.35 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 108.00 qm |
| Weight | 12.60 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 500 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing ladder, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Deck lights, Electr. anchor windlass, Fender, Gangway, Ball fender, Solar panels, Sprayhood, LED submarine lights, Wire (shroud) cutter, Water hose, Winches |
|---|---|
| Inside | Oven, Bluetooth player, Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio, Sound system |
| Navigation | Echo sounder, Binoculars, GPS Chart Plotter, Hand bearing compass, Navigation set |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Lightning buoy, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Fire blanket, Fog horn, Emergency tiller, Distress signals, Floating line, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35923 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27346 | L/D: | 14.15 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33858 | L/D: | 13.34 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33857 | L/D: | 13.34 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33856 | L/D: | 13.34 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 16548 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 6802 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37472 | L/D: | 13.85 / 2.27 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31410 | L/D: | 14.27 / 2.13 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 6798 | L/D: | 14.60 / 1.96 |