|
| Friendliness / Service | 4.43 |
| Technical Condition | 3.57 |
| Cleanliness | 3.86 |
| Check-in | 3.71 |
| Check-out | 4.29 |
| Overall | 3.86 |
| Security Deposit | €1,300.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | per week |
| Gennaker (Limited availability) | €100.00 | per week |
| Short term charter | on request | |
| Surcharge for regattas | 20,00 % | Percent on owner price |
| Safety net (Preassembled) | €80.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €190.00 | per day plus lodging |
| Year of Build | 2004 |
|---|---|
| Length | 11.40 m |
| Width | 3.70 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 67.80 qm |
| Weight | 6.10 t |
| Fuel Capacity | 100 l |
| Water Capacity | 320 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Heating, Refrigerator, Radio with CD player, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 6531 | L/D: | 11.40 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 1426 | L/D: | 11.55 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38725 | L/D: | 14.15 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38726 | L/D: | 11.90 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28063 | L/D: | 11.31 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31614 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34414 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30852 | L/D: | 12.38 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 13931 | L/D: | 12.14 / 2.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 5722 | L/D: | 12.48 / 1.95 |