|
| Friendliness / Service | 4.43 |
| Technical Condition | 3.57 |
| Cleanliness | 3.86 |
| Check-in | 3.71 |
| Check-out | 4.29 |
| Overall | 3.86 |
| Security Deposit | €1,800.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | per week |
| Gennaker (Limited availability) | €100.00 | per week |
| Short term charter | on request | |
| Surcharge for regattas | 20,00 % | Percent on owner price |
| Safety net (Preassembled) | €80.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €220.00 | per day plus lodging |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 14.15 m |
| Width | 4.50 m |
| Draught | 2.20 m |
| Engine | 60 PS |
| Sail Area | 99.80 qm |
| Weight | 10.76 t |
| Fuel Capacity | 250 l |
| Water Capacity | 530 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, BBQ, Ball fender, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Teak deck |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Oven, Heating, Refrigerator, Battery charger, Radio with CD and MP3, Convertible salon table, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Fire extinguisher, Lifebelts, Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12639 | L/D: | 11.90 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12640 | L/D: | 11.90 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35558 | L/D: | 10.28 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36137 | L/D: | 10.28 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31614 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28632 | L/D: | 11.40 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34414 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33920 | L/D: | 13.32 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35723 | L/D: | 13.32 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38724 | L/D: | 13.24 / 2.10 |