|
| Friendliness / Service | 4.94 |
| Technical Condition | 4.24 |
| Cleanliness | 4.88 |
| Check-in | 4.59 |
| Check-out | 4.94 |
| Overall | 4.47 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine (2.3 HP) | €100.00 | once |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Crew change (incl. cleaning) | on request | |
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Towels (One large and one small one additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €100.00 | once |
| Deposit reduction | €400.00 | once |
| Safety net (_) | €150.00 | once |
| Skipper | €255.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €140.00 | per piece |
| Year of Build | 2013 |
|---|---|
| Length | 14.27 m |
| Width | 4.35 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 53 PS |
| Sail Area | 107.00 qm |
| Weight | 12.00 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Teak in cockpit, Windex |
|---|---|
| Inside | Oven, Heating, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Microwave oven, Radio with CD player, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Radar, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, Electr. bilge pump, Epirb, Manual bilge pump, Life vests for children, Navtex, Fog horn, Distress signals, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36614 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 10279 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38187 | L/D: | 16.06 / 2.28 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38035 | L/D: | 14.05 / 2.24 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31283 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32101 | L/D: | 17.10 / 2.34 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4576 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 7878 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9141 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27860 | L/D: | 14.40 / 1.85 |