|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 3.27 |
| Cleanliness | 3.67 |
| Check-in | 3.47 |
| Check-out | 4.07 |
| Overall | 3.53 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine (8 or 9,8 hp) | €35.00 | per day |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Briefing on the day of arrival (_) | €150.00 | once |
| Crew change | €250.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m. - extra charge due for skippered charters) | €520.00 | once |
| Half board (_) | on request | |
| Towel set (additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Deposit reduction (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €80.00 | per day |
| One-way-charter (Not possible from Tortola to Puerto Rico) | on request | |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €295.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| Full board (_) | on request | |
| WiFi internet on board (Not available for every yacht) | on request |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 13.22 m |
| Width | 7.68 m |
| Draught | 1.12 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 94.00 qm |
| Weight | 12.10 t |
| Fuel Capacity | 570 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Refrigerator in cockpit, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch |
|---|---|
| Inside | 2nd refrigerator, Oven, Gas oven, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, USB Socket, fans in cabins, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36450 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38343 | L/D: | 13.99 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36547 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35978 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37721 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38446 | L/D: | 13.12 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38297 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 37068 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37742 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38298 | L/D: | 12.80 / 1.25 |