|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €80.00 | once |
| Hostess/Steward | €100.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Surcharge for regattas | on request | |
| Safety net | €70.00 | once |
| Skipper | €120.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker | €150.00 | once |
| Year of Build | 2002 |
|---|---|
| Length | 10.98 m |
| Width | 3.45 m |
| Draught | 2.20 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 78.50 qm |
| Weight | 5.87 t |
| Fuel Capacity | 75 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bimini top, Cockpit shower, Electr. anchor windlass, Cake stand, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Refrigerator, Radio with CD player, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, Chart plotter, Compass, Log |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, Distress signals, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
Sat 17.09.22 - Sat 24.09.22 | 6 people |
- Boot technisch gut in Schuss, jedoch viele Abplatzungen im Gelcoat an Rumpf und Deck, aber ohne Beeinträchtigung der Funktion
- Großsegel ist überdehnt. Baum schleift beim Wenden/halsen an der Sprayhood. Wenden/Halsen nur mit Anheben des Baums möglich
- Steuerkompass und Instrumentenabdeckungen blind, Ablesen der daten bei Sonne schwierig bis unmöglich
fazit: schnelles boot für sportliche und erfahrene crew.
wenns nur dieses boot gäbe würde ich es wieder chartern.
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1655 | L/D: | 10.75 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 (2020) | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 2960 | L/D: | 12.80 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 6026 | L/D: | 13.90 / 2.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 2028 | L/D: | 13.25 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 5806 | L/D: | 12.99 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1023 | L/D: | 12.99 / 2.15 |