|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 3.26 |
| Cleanliness | 4.05 |
| Check-in | 3.50 |
| Check-out | 4.35 |
| Overall | 3.95 |
| Year of Build | 2016 |
|---|---|
| Length | 10.28 m |
| Width | 3.54 m |
| Draught | 1.55 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 55.00 qm |
| Weight | 5.50 t |
| Fuel Capacity | 160 l |
| Water Capacity | 380 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Heating, Refrigerator, Radio with CD player, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log |
| Safety | Autopilot, Solid life vests |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Self tacking jib |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26583 | L/D: | 10.28 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9219 | L/D: | 10.28 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4986 | L/D: | 10.28 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32148 | L/D: | 14.15 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9220 | L/D: | 10.28 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12726 | L/D: | 11.23 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12727 | L/D: | 11.23 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 15493 | L/D: | 11.23 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36406 | L/D: | 12.35 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16103 | L/D: | 12.35 / 1.75 |