Zum führen dieser Yacht ist eine Yachtmasterlizenz B erforderlich.
|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.00 |
| Cleanliness | 4.75 |
| Check-in | 4.50 |
| Check-out | 4.75 |
| Overall | 4.50 |
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Advance provisioning allowance | €5,000.00 | once |
|---|---|---|
| Towable donut-ring | €60.00 | per piece and week |
| Surcharge for pets | €150.00 | once |
| Hostess/Steward | €200.00 | per day plus lodging |
| Cook | €250.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net | €50.00 | per week |
| SeaDoo (Spark) | €1,200.00 | per week |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Transfer (_) | on request free | |
| Tube | €60.00 | per piece and week |
| Wakeboard (_) | €130.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2011 |
|---|---|
| Length | 22.64 m |
| Width | 5.43 m |
| Draught | 1.51 m |
| Engine | 1360 PS + 1360 PS |
| Weight | 45.00 t |
| Fuel Capacity | 4600 l |
| Water Capacity | 1600 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Cockpit speakers, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Mooring lines, Flybridge, hydraul. Gangway, Satellite-antenna, Teak on bathing platform, Teak in cockpit, Teak deck, LED submarine lights |
|---|---|
| Inside | Shower, Ice cube machine, gas detector, Gas oven, Freezer, Generator, Dishwasher, Heating, Hi-Fi system, Internet, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Satellite TV, Sound system, Sink, TV, Warm water, Washing machine, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter on flybridge, GPS with chart plotter in salon, Radar, Log |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Stern thruster, Navigational lights, Life raft, Safety equipment, Searchlight, VHF Radio |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Engine | 1825 PS + 1825 PS |
| Yacht-ID | 32826 | L/D: | 26.30 / 1.70 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+3 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Engine | 1700 PS + 1700 PS |
| Yacht-ID | 26478 | L/D: | 22.50 / 1.90 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Engine | 1360 PS + 1360 PS |
| Yacht-ID | 30595 | L/D: | 24.37 / 1.61 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Engine | 1400 PS + 1400 PS |
| Yacht-ID | 30085 | L/D: | 22.64 / 1.82 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 7 |
|---|---|---|---|
| Year: | 1990 (2014) | Engine | 375 PS + 375 PS |
| Yacht-ID | 3197 | L/D: | 16.70 / 1.40 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+3 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Engine | 1000 PS + 1000 PS |
| Yacht-ID | 35475 | L/D: | 23.64 / 1.20 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Engine | 1650 PS + 1650 PS |
| Yacht-ID | 33273 | L/D: | 22.80 / 1.72 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+3 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Engine | 1200 PS + 1200 PS |
| Yacht-ID | 30835 | L/D: | 23.64 / 1.20 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 1991 (2013) | Engine | 425 PS + 425 PS |
| Yacht-ID | 3189 | L/D: | 19.10 / 1.60 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 1991 (2012) | Engine | 425 PS + 425 PS |
| Yacht-ID | 3190 | L/D: | 19.10 / 1.60 |