|
| Friendliness / Service | 4.68 |
| Technical Condition | 4.02 |
| Cleanliness | 4.34 |
| Check-in | 4.05 |
| Check-out | 4.68 |
| Overall | 4.30 |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 11.75 m |
| Width | 3.76 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 70.00 qm |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 200 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, Anchor with chain, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Sprayhood, Water hose, Windex |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Gas oven, Freezer, Heating, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, Warm water, Kettle |
| Navigation | Echo sounder, Electr. nautical charts, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Log, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Bowthruster, Electr. bilge pump, Epirb, Fire extinguisher, GMDSS, Light buoy, Lifebelts, Navigational lights, Fog horn, Emergency tiller, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Rescue collar, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29708 | L/D: | 11.75 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32042 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32044 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29169 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15639 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26544 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26545 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11372 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27691 | L/D: | 11.75 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26546 | L/D: | 11.75 / 1.95 |