|
| Friendliness / Service | 4.77 |
| Technical Condition | 3.87 |
| Cleanliness | 4.31 |
| Check-in | 4.04 |
| Check-out | 4.67 |
| Overall | 4.32 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Early Check-In (1 p.m. to 2 p.m. - limited availability) | €250.00 | once |
|---|---|---|
| Towels (one large and one small one) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Deposit reduction | €360.00 | once |
| Skipper | €2,015.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board (Limited availability) | €100.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 16.35 m |
| Width | 4.99 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 125.00 qm |
| Weight | 17.80 t |
| Fuel Capacity | 440 l |
| Water Capacity | 680 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing platform, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Gangway, BBQ, Water hose, Winches |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Oven, Black water tank, Gas oven, Heating, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Moka pot, Mosquito nets, Pantry equipment, Radio, Sink, Kettle, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Hand bearing compass, Compass, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Tools, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire extinguisher, Manual bilge pump, Lifebelts, Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Rescue collar, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
Sat 25.04.26 - Sat 09.05.26 | 13 people |
Wir hatten zwei schöne Wochen Segelferien mit der Segeljacht Dufour 530, "KASPAR", Baujahr 2023 mit seinen sechs Kabinen von Angelina Yacht Charter. Wir hatten recht viel Wind. Die Dienstleistung und Unterstützung in organisatorischer und technischer Natur vor und während dem Toern war ausgezeichnet. Das Schiff hatte leichte Gebrauchsspuren, was jedoch durchaus akzeptabel nach dem Gebrauch von drei Saison war. Herzlichen Dank der Angelina-Crew - wir können diesen Yachtcharterer sehr empfehlen.
Sat 28.09.24 - Sat 05.10.24 | 6 people |
Die Yacht war neu und in einem sehr gepflegten Zustand. Es hat viel Spaß gemacht, mit ihr zu segeln. Das einzige Problem, das wir hatten, war, dass wir beim Anschluss von Landstrom einen Kurzschluss verursacht haben. Der Grund dafür war, das die Kabelsteckdose am Schiff an einer Stelle angebracht ist, an der Regenwasser über sie läuft. Für diesen Konstruktionsfehler kann der Vercharterer nichts.
Mit der Übergabe und Rückgabe der Yacht waren wir sehr zufrieden.
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34037 | L/D: | 16.35 / 1.95 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21549 | L/D: | 14.00 / 1.90 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22578 | L/D: | 14.00 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31295 | L/D: | 13.32 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31294 | L/D: | 13.32 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31277 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38010 | L/D: | 14.00 / 1.90 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28761 | L/D: | 14.00 / 1.85 |