|
| Friendliness / Service | 4.47 |
| Technical Condition | 3.68 |
| Cleanliness | 3.58 |
| Check-in | 3.67 |
| Check-out | 4.16 |
| Overall | 3.63 |
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 13.34 m |
| Width | 7.87 m |
| Draught | 1.48 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 123.00 qm |
| Weight | 12.80 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Refrigerator in cockpit, Cockpit cushions, electr. winch |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Fusion sound system , Inverter 12V/220V, Refrigerator, Tablet PC, Fan, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, Compass |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38816 | L/D: | 13.30 / 1.44 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20457 | L/D: | 12.37 / 1.12 |