|
| Friendliness / Service | 4.81 |
| Technical Condition | 3.59 |
| Cleanliness | 4.08 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.63 |
| Overall | 4.32 |
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Removal of the radio (_) | €50.00 | once |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Dinghy | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Surcharge for pets (not allowed on every yacht) | €140.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (one large and one small towel) | €48.00 | per person |
| Safety net (Self assembly - limited availability) | on request free | |
| Instruction for use of emergency flares/signals (by video for up to 2 people) | €15.00 | once |
| Skipper | on request | |
| Spinnaker/Gennaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week, from 2. week 50 EUR |
| Overnight on board (On the prior evening from 10 p.m. of check-in, limited contingent available) | €100.00 | once |
| Year of Build | 2013 |
|---|---|
| Length | 12.34 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 39 PS |
| Sail Area | 77.00 qm |
| Weight | 7.45 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Diesel heating, Convertible salon table, TV with DVBT, Warm water |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Radar, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, Navtex, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28484 | L/D: | 11.34 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 1757 | L/D: | 12.45 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18740 | L/D: | 10.34 / 1.87 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36783 | L/D: | 14.27 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18741 | L/D: | 11.48 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36564 | L/D: | 12.35 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33673 | L/D: | 12.39 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22325 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021-2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25333 | L/D: | 11.64 / 2.03 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020-2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39069 | L/D: | 12.35 / 2.09 |